LMF atbalsta misija Ukrainai Ziemassvētku brīnuma gaidīšanas laikā
ASV un Latvijas ārstu un brīvpārtīgo misija Ukrainā šī gada decembrī.
Fotogrāfijas no misijas dalībnieku personiskā arhīva.
prioritāras ir nr 4 un 5, kurās redzami misijas dalībnieki (tas profesoru Bertrama un Kristapa Zariņa lūgums). Fotogrāfiju paraksti doc failā.
Lai mierīgs šis laiks un Ukrainu atbalstoši darbi!
https://latvianmedicalfoundation.org/helping-ukrain
LMF atbalsta misija Ukrainai Ziemassvētku brīnuma gaidīšanas laikā
Kamena Kaidaka
Latviešu ārstu no ASV profesoru Bertrama un Kristapa Zariņu atbalsts Ukrainai tās cīņā par savām tiesībām pastāvēt šoziem ieguva jaunu veidolu – abi Latvijas Medicīnas fonda (LMF) dibinātāji devās labdarības misijā uz Ukrainu, lai kopā ar Latvijas ārstiem un brīvprātīgajiem nogādātu medicīnisko transportu, evakuācijas mašīnas, medicīnisko aprīkojumu un materiālus Ukrainas slimnīcām un arī Kupjanskas aizstāvjiem jau frontes tuvumā, satiktos ar Ukrainas kolēģiem slimnīcās, nolasītu divas lekcijas traumatoloģijā un asinsvadu ķirurģijā un saprastu, kāda veida palīdzība Ukrainas medicīnā šobrīd ir vajadzīga. Misijas plānotāji un arī vadītāji bija Pēteris Dimants, Arnis Rukmanis un Dr. Mārtiņš Malzubris no Latvijas. Pēterim Dimantam šis jau bija divdesmitais misijas brauciens uz Ukrainu, bet Arnim Rukmanim – četrdesmitais. Traumatologa un mikroķirurga Mārtiņa Malzubra sadarbība ar Ukrainas ārstiem sākās jau 2015. gadā, bet no 2022. gada viņš jau regulāri atbalsta kolēģus gan pats operējot Ukrainā, gan mācot Ukrainas kolēģus Latvijā. Šī bija jau otrā reize, kad kopā ar Mārtiņu uz Ukrainu devās Latvijas Universitātes 6. kursa students Kristiāns Patrijuks.
ASV un Latvijas ārstu misija ilga no 8. līdz 14. decembrim. Tikšanās vieta bija Varšava. Tālāk jau ASV ārsti un Latvijas ārsti devās kopā, vedot gan medicīnas transporta automašīnas, gan nepieciešamo medicīnas aprīkojumu un materiālus uz Ukrainu. Pirms misijas bija veikts gana liels darbs, lai apzinātu un arī sagatavotu visu, kas šobrīd Ukrainas mediķiem gan slimnīcās, gan frontē ir nepieciešams. Pieturvietas bija vairākas (Ļvivas bērnu slimnīca, Ivanofrankivskas reģionālā klīniskā slimnīca, Viņņicas neatliekamās medicīnas slimnīca, Žitomiras reģionālā slimnīca, Kijiva, Harkiva, Kupjanska), un visur palīdzība tika ar dziļu pateicību pieņemta. “Viņi ir līdz sirds dziļumiem pateicīgi un aizkustināti par šīm dāvanām, kas ļaus efektīvāk un veiksmīgāk sniegt nepieciešamo palīdzību karā cietušajiem pacientiem," misijas dienās rakstīja mikroķirurgs un traumatologs Mārtiņš Malzubris, kad Latvijas ārsti bija nodevuši dāvinājumu Viņņicas neatliekamās medicīnas slimnīcas rekonstruktīvās ķirurģijas ārstiem.
10. decembrī pēc kopējas rīta konferences Ivanofrankivskā, Latvijas ārsti turpināja savu misijas braucienu uz slimnīcām, bet ASV profesori Bertrams un Kristaps Zariņi kopā ar brīvprātīgajiem no Latvijas Pēteri Dimantu un Arni Rukmani devās pie Kupjanskas aizstāvjiem, lai nogādātu tuvāk frontei gan aparatūru, gan medicīnas materiālus, kas tik nepieciešami ievainotajiem. Ceļš veda cauri Ternopiļai, Kijivai, Harkivai un tikai 12. decembra rītā misija sasniedza Kupjansku. Sprāgstoši lādiņi, sagrautas ēkas un pamesta pilsēta, kur reiz spēlējās bērni un bija plaukstoša dzīvība – to visu savām acīm un sirdīm sajuta un redzēja mūsu ārsti, par kuru drosmi un savaldību atzinīgi izteicās arī Ukrainas aizstāvji. “Esmu pateicīgs par tikšanos un iepazīšanos ar apbrīnojamiem cilvēkiem, pasaules leģendām ķirurģijā, unikāliem brāļiem, savas tautas patriotiem – Bertramu Zariņu un Kristapu Zariņu, kuri jau cienījamos gados nolēma ierasties Ukrainā, nodot savu nenovērtējamo pieredzi Ukrainas ķirurgiem un ortopēdiem, lai glābtu Ukrainas kareivjus. Pateicoties Pēterim Dimantam un Arnim Rukmanim, kuri no pirmajām kara dienām brauc uz Ukrainu un veic lielu darbu, palīdzot gan iedzīvotājiem, gan kareivjiem, gan mediķiem, šiem brīnišķīgajiem cilvēkiem no ASV ir iespēja savām acīm redzēt, kas šobrīd notiek Ukrainā. Man ir liels prieks, ka Latvijā joprojām ir cilvēki, kas saprot, kas ir ļaunums,” – saka viens no viņiem.
Misijas noslēgumā 13. decembrī bija vizīte Latvijas vēstniecībā Ukrainā. Tai pašā dienā no Ukrainas armijas galvenā traumatologa visi misijas ārsti saņēma simbolisku dāvanu – piemiņas monētu par uzdrīkstēšanos, par to, ko viņi darījuši Ukrainas aizstāvju labā.
“Šis brauciens nebūtu bijis iespējams bez Pētera organizatora spējām un ilgstošās sadarbības ar Ukrainas iestādēm, bez kuru ziņas un atbalsta mums būtu daudz grūtāk realizēt savas ieceres valstī, kurā ir karš. Savukārt
Arnis bija pirmais, kurš rādija ceļu, kā Latvija var dot atbalstu ukraiņiem – viņš devās uz Ukrainu jau trešajā dienā pēc Krievijas uzbrukumu ar pirmo “vezumu” no Latvijas Ukrainas kareivjiem. Arnis nogādāja pilnu kravas mašīnu Ukrainā un pats devās ar kājām atpakaļ uz Latviju. Par viņa izdarību un precizitāti visā mēs pārliecinājāmies arī savas misijas laikā. Viņu abu brīvprātīgais darbs ir milzīgi svētīgs un vērtīgs panākums, un ukraiņi to ļoti novērtē un ir ļoti pateicīgi. To mēs varējām izjust katrā vietā, kur piestājām – ieskaitot mazos ceļmalu restorānus, kur mūs sagaidīja ar siltu boršča zupu un atspirdzinājumiem. Un arī nakts vidū, kad vajadzēja mainīt mašīnai riepu, vietējais ukrainis cēlās, atvēra savu darbnīcu un tumsā nomainīja riepu, neprasot nekādu atlīdzību. Un liels paldies Mārtiņam Malzubrim par tiešo sadarbību ar Ukrainas ķirurgiem. Mārtiņš ir veicis milzīgi vērtīgu darbu, mācot ārstus un veicot mikroķirurģiskas operācijas ievainotiem karavīriem. Arī šoreiz viņš kopā ar LU 6. kursa medicīnas studentu Kristiānu Patrijuku Ivanofrankivskas un Žitomiras slimnīcās operēja ievainotos. Mēs redzējām, cik daudz brīvprātīgie labvēļi Latvijā dara labu. Mums ir prieks, ka Latvijas Medicīnas Fonds var atbalstīt šo svētīgo darbu,” – tā, jau atgriezušies ASV, savu misiju pavisam īsi vērtē Bertrams un Kristaps Zariņi.
Brāļi Zariņi ir piedzīvojuši Otrā pasaules kara radītās ciešanas, viņi zina, ko nozīmē saņemt un arī sniegt atbalstu. Kara plosītās Ukrainas robeža nu ir aiz muguras, bet domas nāk līdz – nekas nav beidzies, kara ēna velkas un vilksies pār mums. Ukrainā katra jauna diena ir jaunas ciešanas. Fotogrāfijas palīdz saprast, ka gan sāpes ir reālas, gan palīdzība vajadzīga reāla. Katrs, kā varam. Neaizmirstam par to Ziemassvētku brīnuma gaidīšanas laikā!
Latvijas Medicīnas Fonds (LMF) savu misiju realizēja sadarbībā ar sabiedriskā labuma organizāciju Latvijā – biedrību "Ukrainas un Latvijas draudzība". Ikviens atbalsts ir labāks par skumjām nopūtām.