Zināmi “Gada balva medicīnā 2021” laureāti un speciālbalvu saņēmēji
“Gada balva medicīnā” svinīgā ceremonija šogad notika jau 12. reizi un tajā tika pasniegts rekordliels balvu skaits – 22!
Nozīmīgāko no balvām – “Balvu par mūža ieguldījumu medicīnā” šogad saņēma divas izcilas personības – Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķe, farmakoloģe un profesore Vija Zaiga Kluša un onkologs, pirmais atjaunotās Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes dekāns, profesors Uldis Vikmanis. Savukārt “Gada cilvēks medicīnā 2021” balvu saņēma Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs, onkologs un krūts ķirurgs, asoc. prof. Arvīds Irmejs, bet par “Gada notikumu medicīnā 2021” tika atzīts Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas iesaistīšanās Latvijas veselības aprūpes sistēmas pilnveidē un sabiedrības veselības veicināšanā, kā arī Covid-19 pacientu glābšanā.
Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) rīkotajā pasākumā viesus un TV skatītājus uzrunāja Valsts prezidents Egils Levits ar kundzi Andru Leviti. Ceremonijas viesus priecēja Latvijas Radio kora mākslinieki, grupa “Gapoljeri” un čellista Valtera Pūces un pianista Daiņa Teņa duets, bet pasākumu vadīja TV personība Ģirts Timrots un aktrise Elīna Bojarkina. Balvas Latvijas labākajiem mediķiem šogad pasniedza tādas sabiedrībā zināmas personības kā režisore Māra Ķimele un aktieris Andris Keišs, “Lielā talka” vadītāja Vita Jaunzeme, labdarības biedrības “Pipars” vadītāju un balvas “Latvijas lepnums” ieguvējs Rojs Puķe, LDDK ģenerāldirektori Līga Meņģelsone un citi mediķu sabiedrībā augstu vērtēti cilvēki.
Valsts prezidents Egils Levits: “Klusie varoņi, kuri godprātīgi kalpo savam aicinājumam – sniegt palīdzību cilvēkiem – ir arī šovakar apbalvošanai izvirzītie mediķi. Taču es aicinu paust cieņu un apbrīnu arī jūsu kolēģiem – mediķiem Ukrainā. Riskējot ar savu dzīvību, viņi glābj ievainotos karadarbības zonās, viņi turpina darbu sabombardētās ambulancēs un namu pagrabos, kur aprūpē slimniekus un palīdz nākt pasaulē jaunām dzīvībām. Ārsts vai māsiņa vienmēr, pat visbezcerīgākajos apstākļos, iemieso cerību. Būsim Latvijā gatavi darbam, kādu šis laiks no mums prasa un vēl prasīs. Palīdzēsim ukraiņu bēgļiem un palīdzēsim varonīgajiem Ukrainas mediķiem! No sirds jūs apsveicu un pateicos par jūsu darbu! Vēlu Latvijas mediķu saimei izturību un spēku!”
Šogad “Gada balva medicīnā” tika pasniegta 15 tradicionālās nominācijās, kā arī pirmo reizi ceremonijas ietvaros tika pasniegta arī Profesora Ilmāra Lazovska balva, godinot Latvijas izcilā ārsta piemiņu un 90 gadu jubileju. Pasākumā tika pasniegts arī AS „Grindeks” augstākais profesionālais apbalvojums – D. H. Grindeļa balva. Tāpat tika pasniegtas arī vairākas specbalvas – LMT balva “Gada inovācija medicīnā 2021” un AS “Olainfarm” balva “Gada bērnu psihiatrs 2021”, kā arī LĀB izdotā žurnāla Ārsts.lv specbalvas. Par “Gada balvas medicīnā” 10 nominācijām LĀB interneta mājaslapā varēja balsot ikviens sabiedrības pārstāvis. Kopumā sabiedrība balvām nominēja vairāk nekā 500 pretendentus, bet unikālo balsotāju skaits pārsniedza 8 tūkstošus.
Balva “Gada vecmāte” šogad piešķirta Rīgas Dzemdību nama vecmāte Līgai Priedei. Kāda jaunā māmiņa balsojumā raksta – Līga Priede ir jauka, sirsnīga, zinoša un apveltīta ar lielisku humora izjūtu. Nekad nebiju iedomājusies, ka es dzemdībās smiešos. Zīmīgi, ka Rīgas Dzemdību nama kolektīvs šogad svin 75 gadu jubileju, tāpēc visiem ceremonijas viesiem dāvanā pasniedza svētku kūku!
Valsts prezidenta dzīvesbiedre, ārste ginekoloģe Andra Levite: “Mūsu šodienas laureāte sargā veselību gan mātei, gan jaundzimušajam, sagādā prieka asaras un palīdz izveidot jaunu ģimeni. Diemžēl pavisam netālu no mums šodien māšu un jaundzimušo dzīves tiek nežēlīgi apdraudētas, birst sāpju, izmisuma un dusmu asaras, un tiek šķirtas ģimenes. Gaisma un tumsa. Dzīvība un nāve. Rīgas Dzemdību nams un Mariupoles Dzemdību nams. Mūsu pasaulei ir vairāk nepieciešami tādi cilvēki kā šodienas laureāte. Neļausim zaudēt mūsu iekšējo morāles kompasu!”
Balvu “Gada farmaceits” saņēma “Latvijas Aptieka” farmaceits Vladimirs Keidāns par kuru balsotāji un aptiekas apmeklētāji teic, ka viņš vienmēr sniedz pašus labākos padomus, ir allaž laipns un atsaucīgs. Savukārt nominācijā “Gada ģimenes ārsts” balvu saņēma pediatre, ģimenes ārste no Bauskas Ina Mortukāne. Baušķenieki neslēpj, ka dakteri Mortukāni viņu apkaimē mīl gan mazuļi, gan bērni, bet ciena un klausa pieaugušie. Viņa ir iejūtīga un sirsnīga! Savos lēmumos ļoti profesionāla.
Balvu “Gada ārsts speciālists” ieguva Aizkraukles medicīnas centra psihiatre, narkoloģe un bērnu psihiatre Evija Smilgāja. Pacienti atzīst, ka viņa iemieso visas īpašības, kādām būtu jāpiemīt izcilam ārstam. Ne velti daudzi pie viņas uz Aizkraukli brauc pat no Rīgas un Liepājas, jo viņa sarunai ir gatava arī Līgo vakarā! Savukārt Latvijas Jauno ārstu asociācija balvu “Gada jaunais ārsts 2021” piešķīruši Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas hematoonkoloģei Annai Valainei. Pateicoties jaunās ārstes Annas Valaines iniciatīvai, ir izdevies panākt, ka pirmais bērns Latvijā ar neiroblastomu ir saņēmis imūnterapijas medikamentu atbilstoši Eiropas ārstēšanas ieteikumiem. Kolēģi īpaši uzteic Annas attieksmi – kā viņa strādā ar mazajiem pacientiem un viņu ģimenēm – darbā redzama augsti attīstīta emocionālā inteliģence, kurā liels nopelns ir Annas ģimenei.
Nominācijā “Gada ārsta palīgs” šogad saņēmusi Druvienas feldšeru – vecmāšu punkta ārsta palīgs Larisa Zvirgzdiņa. Druvienā var atrast ģimenes, kurām Larisa Zvirgzdiņa palīdzējusi veselās trīs paaudzēs! Savukārt balva “Gada zobārsts” šogad nonākusi Zobārstniecības “DentaNata” zobārstes Nataļjas Bošas rokās. Lasot pacientu atsauksmes par dakteri Bošu, tikai vienā nav minēts vārds “vislabākā”. Tur lieliem burtiem rakstīts – SUPER!
Balvu “Gada māsa” šogad saņēma Ģimenes ārsta pediatra prakses “Ilstre” māsa Arta Rasimenoka. Kā min Artas kolēģi – viņa zina visu – kur, kas un kā. Prot izsmeļoši paskaidrot jebkuru jautājumu medicīnā, datortehnikas lietošanā un pat jurisprudencē. Savukārt par “Gada māsas palīgu” ir atzīta māsas palīgs Vidzemes slimnīcā Anita Baķe. Viņa ir laipna, zinoša un ar augstu atbildības sajūtu. Mīl savu darbu un visu savu darba dzīvi veltījusi tikai un vienīgi darbam slimnīcā.
Par “Gada funkcionālais speciālists 2021” kļuvusi Kuldīgas slimnīcas ergoterapeite Selga Kancāne. Pacienti atzīst, ka viņa ir speciālists, kas ar savu neatlaidību un iedvesmu, ir atgriezusi dzīvē daudzus, pat tos, kam tas likās neiespējami. Viņa ir zinoša, neatlaidīga un saprotoša.
Nominācijā “Gada docētājs” par saviem pedagogiem katru gadu balso Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes ārstniecības studenti. Par “Gada docētāju” šogad atzīta Latvijas Universitātes lektore, bioloģe Zane Lukstiņa, kas studentus vienmēr sagaida ar smaidu un kādu uzmundrinošu vārdu, ir saprotoša, pretimnākoša un vienlaikus ļoti prasīga. Savukārt RSU studenti titulu “Gada docētājs” piešķīruši asoc. prof. Dzintrai Kažokai. Viņu studenti dēvē ne vien par “zelta docētāju”, bet arī “zelta cilvēku”, uzskatot, ka tieši viņas dēļ medicīnas nozare studentiem ir pati labākā vieta pasaulē, kur būt!
Balva “Gada slimnīca 2021” šogad aizceļo uz Vidzemes slimnīcu, to kolektīva vārdā saņēma valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs. Saņemtajās atsauksmēs bieži lasāms, ka pacienti īpaši novērtē Vidzemes slimnīcas izcilos darbiniekus, draudzīgo attieksmi un profesionalitāti. Savukārt paši slimnīcas darbinieki neslēpj, ka pandēmijas laikā paši saņēmuši ievērojamu psihoemocionālo atbalstu un ar gandarījumu var teikt, ka slimnīca darījusi visu, lai personāls būtu īsti savas darba vietas patrioti!
Kopš 1995. gada AS “Grindeks” par nozīmīgu ieguldījumu farmācijas vai medicīnas jomā piešķir latviešu izcelsmes ķīmiķa un aptiekāra Dāvida Hieronīma Grindeļa vārdā nosauktu balvu. Tā ir mākslinieces Andas Munkevicas veidota skulptūra, kas darināta no diviem simboliski atšķirīgiem materiāliem – metāla un stikla. Balva šogad tika piešķirta Latvijas Psihiatrijas asociācijas prezidentam, ārstam psihiatram Elmāram Tēraudam. Viņš ir arī Psihiatrijas un narkoloģijas centra Ambulatorā centra “Pārdaugava” vadītājs, veic pētījumus, kas skar pacientus ar šizofrēniju, depresiju un bipolārajiem traucējumiem.
Šogad pirmo reizi tiks pasniegta “Olainfarm” speciālbalva “Gada bērnu psihiatrs 2021”. Tās mērķis ir stiprināt bērnu psihiatrijas nozīmību un lomu sabiedrības garīgās veselības uzturēšanā un atgūšanā, kā arī aktualizēt jautājumu par akūto bērnu psihiatru trūkumu Latvijā. Balvu veidojis mākslinieks Artis Sīmanis. Pirmais balvu saņēma Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs.
LMT šogad pasniedza speciālbalvu “Gada inovācija medicīnā”, to šogad rehabilitācijas programmas insulta pacientiem “Vigo Health” komandas vārdā saņēma uzņēma dibinātājs Jānis Šlēziņš. “Vigo Health” dod iespēju insulta pacientiem saņemt nepieciešamo palīdzību attālināti, savās planšetēs, bet ārstiem un ārstniecības personālam palīdz ikdienas darbā, risinot pieejamības problēmu.
Profesora Ilmāra Lazovska balvu šogad saņēma prof. Aivars Pētersons, kas gandrīz 30 gadus vada Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas centru, bet jau vairāk nekā trešdaļu gadsimtu ar lielu aizrautību rūpējas par jauno ārstu izglītošanu. Profesors ir peritoneālās dialīzes metodes ieviesējs mūsu valstī. Savukārt LĀB žurnāls “Ārsts.lv” speciālbalvu par ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju veselībpratības veicināšanā saņēma bērnu un pieaugušo psihiatrs Gunārs Trimda.
“Gada balvas medicīnā 2021” svinīgo ceremoniju ReTV atkārtojumā iespējams noskatīties 13. un 18. martā plkst. 12.30 un 12.00. „Gada balvas medicīnā” pasākumu organizē LĀB sadarbībā ar Latvijas Jauno ārstu asociāciju un Latvijas Māsu asociāciju, kā arī Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Pasākuma lieldraugi ir AS „Olainfarm”, AS „Grindeks”, AS Sentor farm aptiekas – “Mēness aptieka”, SIA “Centrālā laboratorija” un AS „Veselības centru apvienība”, SIA “Latvijas Mobilais Telefons” un SIA “Veselības centrs 4”.
Par “Balvas par mūža ieguldījumu medicīnā” laureātiem
Farmakoloģe Vija Zaiga Kluša ir Latvijas Universitātes profesore un Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķe – viena no Latvijas zinātniecēm, kas guvusi grandiozu starptautisku atzinību un mainījusi pasaules zinātnes domu par peptīdiem, kā arī tādu slimību kā parkinsons un alcheimers ārstēšanu. Vienlaikus viņa ir augstas kultūra cilvēks un Latvijas Nacionālās operas fonda ilggadēja atbalstītāja, kā arī liela grāmatmīle. Visus profesores saņemtos apbalvojumus nav pat iespējams uzskaitīt, bet šajā LĀB apbalvojumā ielikta visas Latvijas mediķu saimes un sabiedrības mīlestība, cieņa un pateicība.
Uldis Vikmanis – onkologs, Latvijas Universitātes profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis. Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes atjaunotājs un pirmais dekāns, kura veikums novērtēts ar Triju Zvaigžņu ordeni un daudziem citiem vērtīgiem apbalvojumiem. Dabas dots līderis – neticami harizmātisks cilvēks un skolotājs ar lielo burtu. Bet lielākais Ulda Vikmaņa dārgums ir viņa dzimta – sieva, bērni, mazbērni un mazmazbērni, kuru skaits jau pašlaik mērāms vairākos desmitos.
Par “Gada cilvēku medicīnā 2021”
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centrā 2004. gadā tika atsākta onkoloģiskās ķirurģijas programma. Arvīds Irmejs, vadot šo vienību, ir restartējis krūts ķirurģiju Stradiņa slimnīcā un lielā mērā visā Latvijā. Operāciju skaits, no sākotnēji 40 operācijām gadā pieaudzis līdz 600 operācijām gadā. Izveidota vienīgā pilnvērtīgā komanda mūsu reģionā – vairāk nekā 30 cilvēku sastāvā. 2021. gada janvārī Arvīds Irmejs kopā ar Rīgas Stradiņa universitātes pētnieku komandu atklāja bieži sastopamu, bet iepriekš neapzinātu BRCA1 gēna mutāciju, kas veicina pārmantotā krūts vēža attīstību.
Par “Gada notikumu medicīnā 2021”
Latvijas Anesteziologu un reanimatologu biedrība pēdējo divu gadu laikā ir bijis paraugs pacientu centrētas aprūpes ieviešanā. 2021. gadā biedrība rosināja un Latvijas Ārstu biedrība sadarbībā ar LMT nodrošināja iespēju reanimācijā esošajiem Covid-19 pacientiem sazināties ar tuviniekiem, lai būtu mobilie telefoni un sakari, kurus varētu izmantot. Līdztekus tika rosināts uzsākt diskusiju par pacientu iespējām atteikties no veltīgas ārstēšanas. Biedrība aktīvi rosināja sakārtot ārstniecības procesus slimnīcās Covid-19 radītajā ārkārtas situācijā. Pēdējo divu gadu laikā biedrības ārsti ir bijuši iniciatori arī jaunu ārstniecības metožu ieviešanā Covid-19 smago pacientu aprūpē. Balvu saņēma Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas prezidente, anesteziologs, reanimatologs, algologs Iveta Golubovska.
Par “Gada balvu medicīnā”
Pirmo reizi “Gada balva medicīnā” tika pasniegta 2008. gadā. Ar katru gada šī balva kļuvusi arvien nozīmīgāka un pašlaik tā ir veselības aprūpes nozares gada nozīmīgākais pasākums. Šajos gados strauji pieaugusi arī sabiedrības iesaiste un pašlaik cilvēki savus pieteikumus sūta pat no ārzemēm, vēloties godināt labākos no labākajiem mediķiem. 2010. gadā krīzes dēļ balva netika pasniegta, bet tradīcija tika atjaunota 2012. gadā. „Gada balvas medicīnā” balsojumā 2020. gadā piedalījās gandrīz 9 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju un balva tika pasniegta 14 nominācijās. “Gada balvas medicīnā” autors ir metālmākslinieks Armands Jēkabsons.
Par Latvijas Ārstu biedrību
LĀB dibināta 1988. gadā un tās mērķis ir Latvijas veselības aprūpes sistēmas un ārstu kvalifikācijas pilnveidošana, ārstu tiesisko, profesionālo un ekonomisko interešu aizstāvība, tautas veselības veicināšana, veselības aprūpes organizācijas uzlabošana un medicīnas izglītības sistēmas pilnveidošana, kā arī ārstu ētikas principu popularizēšana un to ievērošanas kontrole. Biedrība sadarbojas ar Lietuvas Ārstu biedrību, Igaunijas Ārstu biedrību, Baltijas un Vācijas Ārstu biedrību. LĀB ir WMA (Pasaules Medicīnas asociācijas), CPME (Eiropas pastāvīgās ārstu komisijas) un UEMS (Eiropas medicīnas speciālistu asociācijas) biedrs. LĀB pārstāvji piedalās Saeimas komisiju sēdēs likumprojektu izstrādē, diskutējot par likumprojektiem, iesniedzot priekšlikumus un ieteikumus. Biedrība sadarbojas arī ar Veselības ministriju dažādu normatīvo aktu projektu izstrādē, kuri cieši skar profesionālos jautājumus. LĀB biedri un valdes locekļi darbojas Veselības ministrijas Stratēģiskajā padomē un Galveno speciālistu institūcijā. Biedrība sadarbojas ar citām medicīnas profesionālajām organizācijām: Latvijas Jauno ārstu asociāciju, Latvijas Māsu asociāciju un Latvijas Farmaceitu biedrību.